Shoper (ticker: SHO.WA) czyli polski Shopify - aktualizacja
Gdzie znajduje się Shoper w niespełna 3 lata od IPO na GPW? Dlaczego to najlepszy moment by ponownie zainteresować się spółką?
Witam serdecznie wszystkich czytelników Robert Ditrych’s Newsletter, w tym ponad 400 nowych subskrybentów, którzy dołączyli do nas od czasu ostatniej publikacji! Jest już nas łącznie 3126 osób! 🙌
Dziękuję Wam wszystkim drodzy czytelnicy! Odbiór dotychczasowych artykułów jest jednoznacznie pozytywny, a Wasz feedback jest dla mnie zachętą do dalszych działań i publikacji. Dwa ostatnie wydania znalazły się w “Top Posts in Poland” w danym tygodniu, a ponadto fragmenty były cytowane w innych publikacjach, co najlepiej świadczy o ich przyjęciu. Dzięki!
Większość materiałów publikowanych w ramach tego newslettera jest i będzie w pełni dostępna w formule otwartej, osobiście zaś wkładam sporo energii w materiały, które przygotowuję, miło mi będzie jak docenisz to dobrym słowem lub 🤍. Dziś jednak obiecany materiał, który dostępny jest w całości dla grupy subskrybentów najmocniej wspierających ten newsletter. Wszystkim innym pozostawiam istotną część otwartą, aby mogli zapoznać się z zawartością i zdecydować o dołączeniu do zamkniętego klubu Robert Ditrych’s newsletter.
Jeśli nie chcesz, aby ominęły Cię kolejne wydania dołącz do grona setek inteligentnych, ciekawych ludzi pasjonujących się technologią, ekonomią i rynkami finansowymi.
❗Możliwości subskrypcji:
• TYLKO dla pierwszych 10 osób - możliwość dołączenia do grona „Founding Members” (“Współzałożyciele Newslettera”) w obniżonej o 15% cenie tj. 847 PLN
Uwaga: “Founding Members” w pakiecie z roczną subskrypcją i tytułem otrzymują dodatkowo: a) możliwość wpływu na wybór treści ukazujących się w ramach newslettera oraz b) możliwość odbycia bezpłatnej 1h sesji konsultacyjnej w przedmiocie własnych inwestycji lub wyzwań przedsiębiorczych.
• Standardowa SUBSKRYPCJA płatna:
roczna w kwocie 470 PLN, co oznacza 2 miesiące za darmo w porównaniu z kwotą 12-stu miesięcznych subskrypcji;
miesięczna w kwocie 47 PLN za miesiąc.
• Opcja bezpłatna - jeśli nie jesteś gotów/-wa na wspieranie newslettera w formule płatnej, to jest to zupełnie OK, otrzymasz wówczas treści otwarte tak jak dotychczas raz na kilka tygodni. O dołączeniu do klubu lub dostępie do treści płatnych zawsze będziesz mógł/mogła zdecydować w przyszłości.
Wybierz swoją opcję zgodnie z własną preferencją!
Shoper (ticker: SHO.WA) czyli polski Shopify - aktualizacja
Gdzie znajduje się Shoper w niespełna 3 lata od IPO na GPW? Dlaczego to najlepszy moment by ponownie zainteresować się spółką?
W ostatnim newsletterze skupiliśmy się naukach noblisty Daniela Kahnemana. W dzisiejszym wydaniu robimy aktualizację naszego view na firmę Shoper - jedną z najciekawszych spółek technologicznych notowanych na GPW w Warszawie.
Od przeprowadzonego procesu IPO w czerwcu mijać będą 3 lata. To dobry okres, by zweryfikować jak zmaterializowały się plany rozwoju spółki i co to oznacza dla perspektyw jej rozwoju. Przy okazji odsyłam także do materiału, który napisałem w tamtym czasie: Shoper IPO - deep dive on Polish Shopify.
Zaczynajmy! 👇
Spis treści:
Oferta publiczna 2021
Kluczowe statystyki i fakty
Historia
Analiza rynku (przegląd rynku eCommerce, trendy)
Konkurencja
Przegląd produktów i linii biznesowych
Model biznesowy i strategie wzrostu
Fuzje, przejęcia (M&A) i partnerstwa (partnerships)
Zarząd - ocena
Analiza finansowa
Perspektywy wzrostu
Ryzyka
Inwestycja funduszu Private Equity
Wycena
Podsumowanie
1. Oferta publiczna 2021
W czerwcu 2021 Shoper S.A. (dalej: “Spółka" lub “Firma”) przeprowadziła intensywny proces IPO, by 9 Lipca 2021 r. zadebiutować na publicznym rynku.
Cena w IPO wynosiła 47 PLN za akcję. Na akcje zapisało się 2719 osób i 272 inwestorów instytucjonalnych odkupując istniejące akcje od założycieli, menedżerów i funduszu private equity V4C za łączną kwotę ponad 363 mln PLN. Proces IPO okazał się być dużym sukcesem, zaś sama Spółka nie pozyskiwała kapitału do biznesu.
Debiut na GPW był okazały, gdyż akcje Shoper rozpoczęły handel rosnąc o +15% do ponad 54 PLN za akcję. Na bazie ogólnego sentymentu i hossy wśród spółek technologicznych w środowisku ZIRP (zero-interest rate policy), akcje wzrosły do ponad 90 PLN za akcję w ciągu pierwszych kilku miesięcy na publicznym rynku, po czym weszły w dłuższy trend spadkowy, który zepchnął kurs do poziomu ok. 25 PLN/akcja (na przełomie 2022 i 2023 roku).
Shoper jako firma z polskiego ekosystemu technologicznego jest niewątpliwie biznesowym sukcesem. Sukcesu tego nie odczuli dotąd jednak giełdowi inwestorzy (a przynajmniej akcjonariusze nabywający akcje w pierwszym roku obecności firmy na GPW).
Jak zmienny jest rynek w ocenie perspektyw tego typu biznesu niech świadczy fakt, iż od momentu debiutu giełdowego rozpiętość kapitalizacji giełdowej dla Shoper to szeroki przedział między 700 mln PLN, a 2.5 mld PLN.
Spójrzmy zatem jak rozwinęła się firma po stronie operacyjnej prowadzonego biznesu.
2. Kluczowe statystyki i fakty
Aktualna kapitalizacja rynkowa (MarketCap): 1.1 mld PLN
Dług netto: brak (w praktyce niewielka nadwyżka gotówkowa)
Wartość przedsiębiorstwa (Enterprise Value): 1.1 mld PLN
W ciągu ostatnich 3 lat (między Q1’2024, a Q1’2021) skala prowadzonego biznesu mierzonego Przychodami wzrosła ponad 3-krotnie, z niespełna 54 mln PLN (LTM - last twelve months, na koniec Q1’2021) do blisko 162 mln PLN (LTM na koniec Q1’2024)
GMV (Gross merchandise value) LTM, a więc skala realizowanych obrotów na platformie Shoper przez sprzedawców (merchants) wzrosła w tym samym czasie z 4.5 mld PLN do 9.1 mld PLN
W tym samym czasie Adj. EBITDA LTM wzrosła z blisko 25 mln PLN do 49 mln PLN, a więc niespełna 2-krotnie
W procesie IPO z 2021 roku własność zmieniło ok. 27.5% istniejących akcji, w transakcjach o łącznej wartości 363 mln PLN (przy wycenie spółki na poziomie 1.4 mld PLN). Od tego czasu nie doszło do większych zmian w akcjonariacie
3. Historia
Shoper powstał z twórczej frustracji jego założycieli - Rafała i Krzysztofa Krawczyk. W 2005 roku prowadząc firmę oferującą sprzęt IT (Devarea S.C.) postanowili założyć sklep internetowy. W tamtym czasie na rynku nie było gotowych rozwiązań. Po trzech miesiącach prac nowe oprogramowanie było gotowe i w połowie 2005 roku sklep został uruchomiony. Oprogramowanie było na tyle satysfakcjonujące, że postanowili sprzedawać je innym firmom, umożliwiając tworzenie łatwych do dostosowania sklepów internetowych za pomocą ich narzędzia. Firma skoncentrowała się na rozwijaniu oprogramowania dla sklepów internetowych, które szybko zdobyło popularność wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Rozwiązanie to nazwali Shoper.
Kluczowe etapy rozwoju:
2005 - rozpoczęcie działalności: powołanie Devarea s.c. w Krakowie. Stworzenie pierwszej wersji oprogramowania dla sklepów internetowych, wymagającej instalacji na zewnętrznych platformach hostingowych.
2008 - partnerstwa dystrybucyjne: firma zaczęła sprzedawać oprogramowanie poprzez partnerów biznesowych, co pozwoliło na rozszerzenie zasięgu rynkowego.
2010 - model SaaS (Software as a Service): wprowadzenie modelu SaaS, udostępnianie oprogramowania za opłatą abonamentową. Był to “milowy krok” dla rozwoju Shoper, który wraz ze zwiększeniem dostępności i wygody użytkowania zyskał nowe możliwości skalowania rozwiązania. Klienci nie musieli już martwić się o takie kwestie jak pojemność serwerów, bezpieczeństwo czy inne kwestie typowe dla rozwiązań on-premise. Od tego czasu rozpoczęła się właściwa faza wzrostu biznesu Shoper.
2011 - przekształcenie w Dreamcommerce S.A.: budowa struktury pod przyszły wzrost firmy.
2014 - wprowadzenie Shoper Aplikacje: otwarcie na zewnętrznych deweloperów, co umożliwiło rozszerzenie funkcjonalności platformy.
2015 - nabycie biznesu iStore (platformy konkurencyjnej do Shoper, oferującej sklepy internetowe w modelu SaaS) od firmy Naspers.
Ciekawostka - wątek rosyjski: z dobrodziejstwem inwentarza w ramach transakcji pakietowej właściciel Shoper nabył także InSales Rus O.O.O. W trzeźwej ocenie zdecydowano jednak o niekontynuowaniu działalności na terenie Rosji i udziały InSales zostały ostatecznie zbyte w 2019 r.
Od 2016 - wprowadzenie Shoper Kampanie, a w kolejnych latach Shoper Przesyłki / Usługi pozycjonowania / Płatności i innych: rozpoczęcie szeregu współprac m.in z Google, Allegro, Facebook, Inpost, Furgonetka, Apaczka etc. polegające na umożliwieniu skorzystania z szeregu zintegrowanych usług przez merchantów platformy Shoper.
2017 - Shoper Premium: uruchomienie usługi premium, skierowanej do większych sprzedawców internetowych wymagających bogatszej funkcjonalności i dedykowanego wsparcia.
2019 - pozyskanie inwestora finansowego: inwestycja funduszu private equity (Value4Capital), który w wyniku inwestycji objął ponad ⅓ akcji firmy (aktualnie ok. 25%).
2020-2021 - wzmocnienie kadry menedżerskiej: do spółki jako CEO i jednocześnie istotny inwestor dołącza doświadczony menedżer Marcin Kuśmierz, (ex-CEO Home PL), z którym historycznie bardzo dobre zwroty z inwestycji osiągnął fundusz V4C. W kolejnych miesiącach za Kuśmierzem do spółki dołączają menedżerowie z przeszłością w Home PL, m.in. CFO, Head of Controlling, Head of People i inni.
2021 - IPO (debiut na GPW) - w Lipcu 2021 r. firma debiutuje na rynku publicznym.
2021 - 2024 - Partnerstwa: Shoper konsekwentnie rozszerze partnerstwa oferując coraz szerszy wachlarz zintegrowanych usług dla sklepów na platformie.
2021 - 2024 - Aktywność M&A - w kilku istotnych transakcjach Shoper nabywa konkurencyjną platformę Shoplo, a poza tym firmy świadczące usługi dodane m.in. Sempire, Sellium, Apilo (więcej w sekcji Fuzje i Przejęcia).
Na przestrzeni lat Shoper konsekwentnie inwestuje w rozwój swojej platformy, pozyskując jednocześnie tysiące nowych klientów oraz dziesiątki partnerów biznesowych. Dzięki wprowadzaniu innowacyjnych usług i dynamicznemu rozwojowi staje się jednym z liderów polskiego rynku e-commerce.
4. Analiza rynku (przegląd rynku eCommerce, trendy)
Rynek sprzedaży e-commerce - key takeaways:
Wielkość polskiego rynku e-commerce w 2023 r. przekroczyła wartość 120 mld PLN.
Na koniec 2023 r. udział Shoper (tj. GMV generowanego na platformie) w polskim rynku e-commerce wynosił ok. 8%.
Zauważalne jest znaczne odbicie dynamiki tempa wzrostu GMV sklepów Shoper w począwszy od 4Q’2023.
Bazując na raporcie Strategy& oraz analizując dynamiki wzrostu istotnych graczy na rynku eCommerce można przyjąć, że wielkość polskiego rynku e-commerce w 2023 r. przekroczyła 120 mld PLN.
Największym graczem na rynku e-commerce w Polsce jest Allegro. Spółka może pochwalić się stałym wzrostem GMV, który w 2023 r. wyniósł już ponad 54 mld PLN. Przekłada się to na ok. 45% udział w rynku e-commerce w Polsce, co jest wzrostem o 4 pkt. proc. względem 2019 r. (tj. w okresie poprzedzającym Covid-19). Dla porównania udział Shoper w rynku w 2023r. wyniósł ok. 8% i wzrósł o 4 pkt. proc. względem 2019 r.
Sam wzrost GMV zarówno Allegro, jak i Shoper był wyższy od wzrostu rynku w tym okresie (vs. GMV pozostałych platform i sklepów online łącznie), co oznacza zyskiwanie udziałów rynkowych przez te platformy. W ostatnich latach wyższą dynamiką charakteryzował się Shoper, choć na przestrzeni lat dynamiki wzrostu GMV obu platform zdawały się konwergować. W 2023 część analityków rynkowych zarzucało wręcz Shoperowi niskie dynamiki vs. skala i etap rozwoju biznesu.
Od Q4’2023 Shoper może pochwalić się już jednak znacznym przyspieszeniem dynamiki wzrostu GMV generowanego przez sklepy na platformie (powyżej 20% r/r). Jest to wyjątkowo interesujące zważywszy na spadek dynamiki wzrostu GMV Allegro w Polsce w Q4’2023 do 8.5% r/r (i do 11% za cały 2023). Już 23/05 br. będziemy mieć pełniejszy obraz rynku, gdyż poznamy także dynamiki wzrostu Allegro w Q1’2024.
Wstępne odczyty Q1’2024 zdają się wskazywać, iż GMV platformy Shoper rozwija się z dynamiką blisko 3-krotnie przewyższającą tempo wzrostu rynku (+29% r/r GMV sklepów Shoper vs. wzrost rynku ok. +10% r/r, zgodnie z szacunkiem Zarządu Shoper).
Tendencje na rynku e-commerce
Niższa inflacja na początku 2024 powinna krótkoterminowo osłabiać dynamikę wzrostu GMV wynikającą ze zmiany cen, ale jednocześnie wspierać może odbicie koniunktury konsumenckiej. Zarząd Shoper oczekuje, iż rynek w 2024 roku może urosnąć o 10-15% r/r.
Długoterminowe trendy związane z oczekiwanym wzrostem penetracji sprzedaży online w całości handlu detalicznego dają perspektywy dalszego wzrostu GMV w kolejnych latach.
W coraz większym stopniu ułatwienia w przechodzeniu między kanałami sprzedaży (rozwiązania omnichannelowe) i ułatwienia w procesie zakupowym względem końcowego klienta będą determinować tempo zmian zachowań konsumenckich.
Platformy sprzedażowe starają się dostosowywać do potrzeb klientów. W tym zakresie oferują szeroki zakres ułatwień (wyszukiwanie, szeroki wachlarz usług płatnościowych, w tym płatności odroczone oraz wygodną logistykę).
Aby, zgłębić jak dużo zmieniło się w ciągu ostatniej dekady w polskim e-commerce zapoznaj się z raportem e-izby: Dekada_polskiego-e-commerce_Raport_e-Izby_2023 (eizba.pl).
O tym jaki dystans mamy do najbardziej rozwiniętych krajów Europy pod kątem zakupów online niech świadczą dane Eurostatu nt. odsetka osób, które dokonały zakupów online. Podczas, gdy w Polsce wskaźnik ten nie przekracza 70%, w krajach skandynawskich, Holandii czy Irlandii zbliża się on już coraz mocniej do poziomu 90%.
Bogacenie się społeczeństwa oraz zwiększenie penetracji rynku poprzez aktywizację zakupową coraz bardziej zdigitalizowanego społeczeństwa przyczyniać się będzie do dalszego wzrostu GMV rynku e-commerce w kolejnych latach. Wciąż tutaj duża przestrzeń do zagospodarowania.
Post-covid powrót do długoterminowego trendu wzrostowego w eCommerce
Ostatnie 2 lata były jednak trudne lub w pewien sposób rozczarowujące dla graczy na rynku e-commerce. Pandemiczny, skokowy wzrost udziału zakupów online nie okazał się być trwały. Po zakończeniu lockdowns oraz otwarciu gospodarek powróciliśmy do naszych starych nawyków… i centrów handlowych. W efekcie rynek e-Commerce zaliczył regres lub swego rodzaju stagnację na wyższym poziomie. Poniżej świetny wykres z prezentacji Bena Evansa, prezentujący to zjawisko tj. powrót udziału e-commerce do długoterminowych krzywych wzrostu (tutaj dla rynku US).
Dane GUS wskazują na podobne ustabilizowanie się udziału zakupów online w sprzedaży detalicznej w Polsce, tylko że w przedziale 8-10% całości sprzedaży detalicznej. Jeśli Ben Evans ma rację, to rok 2024 i kolejne lata będą okresem powrotu eCommerce na ścieżkę wzrostu.
Podsumowując
Shoper jest podmiotem operującym na wzrostowym rynku (estymowany 10% CAGR w okresie lat 2024 - 2028), który ma ambicje poprzez mocną, komplementarną ofertę odgrywać coraz większą rolę w całkowitym rynku eCommerce w Polsce (a być może w przyszłości także na rynkach CEE).
5. Konkurencja
Shoper działa na dynamicznie rozwijającym się rynku dostawców rozwiązań dla e-commerce, gdzie konkurencja jest dość intensywna. Firma klasyfikuje swoich bezpośrednich konkurentów w ramach trzech głównych segmentów:
A) Dostawcy oprogramowania sklepu internetowego w modelu open source
Oprogramowanie open source, takie jak WooCommerce, PrestaShop, czy OpenCart, jest popularne zwłaszcza na rynkach wschodzących, gdzie sprzedaż internetowa stanowi mniejszy udział w całkowitym rynku sprzedaży. Kluczowe cechy tych rozwiązań to brak opłat licencyjnych oraz możliwość zaawansowanej personalizacji i integracji z zewnętrznymi systemami. Chociaż oprogramowanie open source oferuje dużą elastyczność, często wymaga specjalistycznej wiedzy informatycznej do jego efektywnego zarządzania i utrzymania, co oznacza dodatkowe koszty na etapie wdrożenia, ale także utrzymania i zmian w sklepie.
B) Dostawcy oprogramowania sklepu internetowego w modelu SaaS
Model SaaS (Software as a Service) jest reprezentowany przez zarówno krajowych, jak i zagranicznych dostawców. Platformy SaaS oferują szeroki zakres funkcjonalności oraz integracje z różnymi systemami, co ułatwia prowadzenie sprzedaży internetowej. W przypadku zagranicznych dostawców liczba lokalnych integracji, takich jak płatności internetowe czy systemy księgowe może być ograniczona. W Polsce do popularnych rozwiązań należą:
IdoSell (polskiej firmy IAI, której większościowym udziałowcem jest fundusz MCI) - skierowany do średnich i dużych przedsiębiorców. Grupa IAI, właściciel platformy IdoSell, to jeden z głównych konkurentów Shopera, również szeroki zakres usług i rozwiązań zintegrowanych ze swoją platformą. IAI notuje znaczące wzrosty GMV (Gross Merchandising Value) i EBITDA, co jest wynikiem dynamicznego wzrostu organicznego oraz strategicznych przejęć, takich jak niedawna transakcja przejęcia polskiego AtomStore (czytaj: Grupa z portfolio MCI przejęła platformę e-commerce), czy udziału większościowego w liderze rynku węgierskiego (czytaj: IdoSell wchłania Shoprenter), co otworzyło międzynarodową ścieżkę rozwoju dla IdoSell. Z notatki prasowej dot. przejęcia AtomStore można wnioskować, że platformy sprzedażowe Atom Store oraz IdoSell w 2023 r. mogły wygenerować GMV o łącznej wartości blisko 19 mld PLN, a więc wartość ponad ok. 2-krotnie wyższą niż Shoper, pomimo mniejszej ilości obsługiwanych platform. W ostatnim dostępnym sprawozdaniu finansowym (za 2022 r.) firma wykazała 144 mln PLN Przychodów ze sprzedaży i ok. 25 mln PLN EBITDA.
Shopify - globalny gigant (Market Cap. 75 mld USD) rozwiązań typu SaaS dla merchantów eCommerce, przez którego platformę globalnie generowany jest obrót (GMV) o wartości ponad 235 mld USD rocznie. Do tej pory nieszczególnie agresywnie pozyskujący klientów na polskim rynku, tym niemniej już dziś ok. 6500 polskich merchantów operuje na tej platformie (co stanowi wzrost o >40% r/r). W polskim ekosystemie wykształciły się firmy wyspecjalizowane we wsparciu firm w migracjach na Shopify. W przyszłości Shopify może stanowić silną konkurencję dla Shoper.
Oto progresja dot. liczba sklepów w Polsce funkcjonujących na platformie Shopify (wg. StoreLeads):
Sky-Shop - polska platforma e-commerce działająca w modelu SaaS, skierowana głównie do małych i średnich przedsiębiorców. Firma oferuje kompleksowe rozwiązania do tworzenia i zarządzania sklepami internetowymi, łącząc w sobie funkcje umożliwiające łatwe i szybkie uruchomienie sprzedaży online. W ostatnim dostępnym sprawozdaniu finansowym (za okres 2022/06 - 2023/05) firma wykazała nieco ponad 10 mln PLN Przychodów ze sprzedaży i ok. 0.4 mln PLN zysku netto.
Na rynku polskich funkcjonują także rozwiązania mniej popularnych dostawców, takich jak: Redcard, czy zagraniczne Wix Stores lub Squarespace.
C) Internetowe platformy handlowe
Platformy handlowe, takie jak Allegro, Amazon i inne mniejsze, oraz social-media jak Facebook, są najprostszym sposobem handlu w internecie, umożliwiają bowiem użytkownikom sprzedaż towarów bez potrzeby posiadania własnego oprogramowania sklepu internetowego.
Oto krótkie zestawienie i porównanie 3 platform za pomocą których odbywa się wartościowo ok. 70% transakcji w polskim e-Commerce konsumenckim:
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to Robert Ditrych's Newsletter to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.